Exercise Bands

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Centrum Ortopedii i Rehabilitacji

JAK MOŻNA ZADBAĆ O KRĘGOSŁUP?

Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą zwolnić napięcie z poszczególnych rejonów kręgosłupa oraz wzmocnić odpowiednie mięśnie zapobiegając późniejszym konsekwencjom przeciążeniowym. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia same w sobie nie mogą stanowić podstawy terapii w przypadku bólów kręgosłupa.

PODCZAS PRACY PRZY KOMPUTERZE, CZĘSTO POJAWIA SIĘ DRĘTWIENIE BARKU LUB RĘKI

Przebywanie przez wiele godzin w wymuszonej pozycji skutkuje przeciążeniem rożnych struktur tkankowych powodując ich patologiczne napięcie, a w efekcie bóle lub objawy drętwienia kończyn. Bóle tego typu są jednymi z głównych wskazań do zastosowania terapii manualnej.

CO TO JEST TERAPIA MANUALNA?

Terapia manualna to praca na tkance miękkiej (nerwach, naczyniach, tkance mięśniowej, powięziowej). Najczęściej chodzi o rozluźnienie tkanki miękkiej która znajduje się w spazmie.

CO NALEŻY ROBIĆ PRZY PRZECIĄŻENIOWYCH BÓLACH KOLAN?

Terapia manualna jest w tym przypadku jak najbardziej wskazana, pozwoli ona na zwalczenie dolegliwości bólowych często bez konieczności przerywania treningów

CZY PO ARTROSKOPII KOLANA NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ NA REHABILITACJĘ?

Rehabilitacja po zabiegach artroskopowych jest konieczna i należy zgłosić się na nią możliwie jak najwcześniej aby zapobiec późniejszym powikłaniom pooperacyjnym (m.in. zrostom wewnątrzstawowym, ograniczeniu ruchomości, bólu).

DLACZEGO REHABILITACJA JEST TAKA ISTOTNA?

Rehabilitacja nie tylko likwiduje wszelkie dolegliwości zdrowotne, lecz zapobiega także poważnym następstwom ich nieleczenia. Należy się z nimi liczyć po każdej interwencji chirurgicznej (nie tylko w obrębie stawów).

PO NAGŁYM RUCHU GŁOWY, ODCZUWANY JEST BÓL W KRĘGOSŁUPIE SZYJNYM LUB PIERSIOWYM. PO JAKIMŚ CZASIE BÓL USTAJE

Ból stanowi sygnał alarmowych, który informuje nas że w organizmie dzieje się coś nieprawidłowego. Ignorowanie tych sygnałów może doprowadzić do poważnych następstw zdrowotnych (znaczne nasilenie dolegliwości, promieniowanie bólu do innych okolic ciała, ograniczenie ruchomości).

CZY NAWYKOWE SKRĘCENIE RZEPKI MOŻNA REHABILITOWAĆ?

Tak, nawykowe zwichnięcia rzepki skutecznie leczy się za pomocą terapii manualnej, której istotny element stanowią odpowiednio dobrane ćwiczenia ruchowe.

CZY KONIECZNY JEST BRAK RUCHU PRZY NADERWANYM MIĘŚNIU?

Naderwania włókien mięśniowych wymaga w pierwszej kolejności terapii manualnej. Brak ruchu jest zdecydowanie niewskazany, ponieważ mięsień oraz okoliczne tkanki w szybkim czasie tracą swą naturalną elastyczność. Doprowadza to do zaburzenia ich prawidłowej biomechaniki i bólu.

PO GRZE W TENISA LUB SQUASH’A CZĘSTO ODCZUWANY JEST BÓL W ŁOKCIU LUB W BARKU

Typowe urazy w tych grach to „łokieć tenisisty”. Leczenie tego urazu poprzez terapię manualną przynosi szybkie efekty.
Należy jednak pamiętać, iż pierwotna przyczyna tej dolegliwości nie musi być związana z uprawianym sportem. Zwalczając jedynie dolegliwości bólowe, nie poznając przyczyny bólu, brniemy w patologie.

DLACZEGO TERAPIA MANUALNA JEST SKUTECZNIEJSZA OD INNYCH METOD LECZENIA?

Terapia manualna stanowi formę przyczynowego leczenia dolegliwości, w przeciwieństwie do np. masażu, kręgarstwa, fizykoterapii czy farmakoterapii. Jest skuteczniejsza ze względu na to że likwiduje pierwotną przyczynę bólu, a nie tylko łagodzi objawy.

W JAKICH SCHORZENIACH MOŻNA STOSOWAĆ TERAPIĘ MANUALNĄ?

Terapię manualną stosuje się w takich przypadkach jak:

  • wszelkiego rodzaju urazy (złamania, zwichnięcia, skręcenia, zerwania/naderwania mięśni, więzadeł, ścięgien itp.),

  • bóle układu kostno-stawowego (stawów skokowych, kolanowych, biodrowych, ramiennych, łokciowych, nadgarstkowych oraz stawów kręgosłupa i palców),

  • bóle pochodzenia mięśniowego,

  • zaburzeniach funkcji układu pokarmowego (refluks żołądkowo-przełykowy, zaparcia, bóle w obrębie jamy brzusznej),

  • zaburzenia funkcji układu moczowo-płciowego (moczenia nocne, nietrzymanie moczu, zaburzenia miesiączkowania),

  • zaburzenia funkcji układu oddechowego,

  • zapalenia nerwowe,

  • bóle/zawroty głowy,

  • wady postawy.

CZY PO ALLOPLASTYCE STAWU KOLANOWEGO/BIODROWEGO WYMAGANA JEST REHABILITACJA, JEŚLI TAK TO JAK DŁUGO TRWA I KIEDY NALEŻY SIĘ NA NIĄ ZGŁOSIĆ?

Rehabilitacja po alloplastyce stawu kolanowego/biodrowego jest niezbędna i pozwala na zachowanie prawidłowej ruchomości i biomechaniki stawu. Należy ją rozpocząć możliwie jak najszybciej od momentu operacji. Trwa około 6-7 tygodni.

MIEWAM SILNE BÓLE GŁOWY, KTÓRYM CZĘSTO TOWARZYSZĄ BÓLE BRZUCHA ORAZ WYMIOTY. CZY TEGO TYPU DOLEGLIWOŚCI MOGĄ BYĆ LECZONE ZA POMOCĄ TERAPII MANUALNEJ?

Tak, dolegliwości tego typu mogą być leczone za pomocą terapii manualnej, która w przeciwieństwie do farmakoterapii pozwala na likwidację pierwotnej przyczyny bólu, nie koncentrując się wyłącznie na jego uśmierzaniu.

MAM PROBLEMY Z ZAPARCIAMI ORAZ NIEUSTANNYM UCZUCIEM WZDĘCIA BRZUCHA, CO ROBIĆ?

Przyczyn tego typu dolegliwości może być wiele: przebyte operacje jamy brzusznej, urazy lub stany zapalne, powodujące upośledzenie funkcjonowania narządów wewnętrznych oraz ich patologiczne napięcie. Za pomocą terapii manualnej istnieje możliwość likwidacji napięcia i przywrócenia ich prawidłowego funkcjonowania dzięki czemu dolegliwości te mogą być skutecznie leczone.

MOJE DZIECKO MA SKOLIOZĘ, CZY ĆWICZENIA KOREKCYJNE WYSTARCZĄ ABY ZNIWELOWAĆ WADĘ?

Ćwiczenia stanowią jedynie uzupełnienie terapii manualnej, która jest podstawową formą leczenia skoliozy. Terapia manualna pozwala na niwelowanie napięć w układzie mięśniowo-powięziowym i skuteczną korekcję skrzywienia.

JESTEM PO ZŁAMANIU DWUKOSTKOWEGO PODUDZIA. CZY REHABILITACJE NAJLEPIEJ ROZPOCZĄĆ PO USUNIĘCIU ŚRUB/BLACH STABILIZUJĄCYCH?

Nie należy zwlekać z rehabilitacją do momentu usunięcia stabilizacji. Rehabilitacje należy wdrożyć jak najwcześniej, po wyjściu ze szpitala, a w przypadku zastosowania opatrunku gipsowego bezpośrednio po jego zdjęciu. Brak rehabilitacji znacząco zwiększa ryzyko późniejszych powikłań do których zalicza się ograniczenie ruchomości stawu skokowego, następczy proces zwyrodnieniowy chrząstki stawowej, ból oraz upośledzenie chodu.

CZY OSOBY DOROSŁE RÓWNIEŻ MOGĄ PODDAWAĆ SIĘ ZABIEGOM TERAPII MANUALNEJ W PRZYPADKU WYSTĘPOWANIA SKOLIOZY?

Tak, skuteczność terapii manualnej w przypadku leczenia skoliozy u osób dorosłych jest taka sama jak w przypadku dzieci. W przypadku osób dorosłych również stosuje się ćwiczenia stanowiące uzupełnienie terapii manualnej.

STWIERDZONO U MNIE OBJAWY RWY KULSZOWEJ. CZY REGULARNE ĆWICZENIA KRĘGOSŁUPA LUB WZMACNIANIE MIĘŚNI BRZUCHA POZWOLĄ NA WYLECZENIE TEGO TYPU DOLEGLIWOŚCI?

Nie, podstawową formę leczenia w tym przypadku stanowi terapia manualna. Wszelkie ćwiczenia wzmacniające w pierwszej fazie leczenia, mogą być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia. Dopiero po znaczącym ustąpieniu objawów terapeuta może zalecić indywidualny dobrany zestaw ćwiczeń, który będzie stanowił uzupełnienie całego procesu leczenia.

JAK DŁUGO TRWA LECZENIE DOLEGLIWOŚCI BÓLOWYCH KRĘGOSŁUPA W PRZYPADKU ZASTOSOWANIA TERAPII MANUALNEJ I JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ WIZYTY?

Nie istnieją ramy czasowe określające długość procesu leczenia bólów kręgosłupa. Jest to bardzo indywidualna kwestia zależna od wielu czynników jak wiek, stopień zaawansowania choroby itd.. Dopiero po dokładnym zbadaniu pacjenta, terapeuta jest w stanie w przybliżeniu określić długość rehabilitacji. W miarę ustępowania objawów częstotliwość wizyt zmniejsza się, początkowo jest to z reguły 1 wizyta w tygodniu, następnie terapię prowadzi się w odstępach kilkutygodniowych lub kilkumiesięcznych.

CZĘSTO PO PRZEBUDZENIU SIĘ W NOCY ODCZUWAM DRĘTWIENIA JEDNEJ LUB OBU RĄK, CZY ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ WYLECZENIA TEJ DOLEGLIWOŚCI?

Drętwienia kończyn górnych mogą świadczyć między innymi o problemach z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Zastosowanie terapii manualnej pozwoli na odnalezienie pierwotnego ogniska dolegliwości, dzięki czemu objawy te są skutecznie leczone.

CZĘSTO MIEWAM MIGRENY, LEKI NIE PRZYNOSZĄ POŻĄDANEGO SKUTKU. CZY MOŻNA LECZYĆ TO W INNY SPOSÓB?

Jak najbardziej migreny można leczyć poprzez terapię manualną. Terapeuta dokona dokładnej diagnozy, przeanalizuje napięcia wszystkich struktur mogących wywoływać bóle głowy i dobierze odpowiednią technikę terapeutyczną.

MAM BÓLE STAWÓW, POSIADAM ZDJĘCIA RTG, KTÓRE WYKAZAŁY DUŻE ZMIANY ZWYRODNIENIOWE. CZY JEST DLA MNIE RATUNEK W TEJ SYTUACJI?

Oczywiście, objawy kliniczne nie zawsze podążają w parze w objawami radiologicznymi. Zmiany kostne mogą być powodem bólu stawów, ale nie jedynym. Jest bardzo dużo czynników mogących wywoływać bóle stawów, które powinny być dokładnie zdiagnozowane. Terapeuta przeprowadza manualne badanie wszystkich struktur mogących wywoływać ból i przeprowadza odpowiednią terapię. W razie jakichkolwiek wątpliwości kieruje pacjenta na dodatkową diagnostykę lub do odpowiedniego specjalisty.

CZY POPRZEZ ZABIEGI MANUALNE MOŻNA COFNĄĆ ZMIANY KOSTNE?

Nie. Terapia manualna nie zmniejszy rozmiarów zmian kostnych np.: osteofitów w przebiegu choroby zwyrodnieniowej czy zmian deformacyjnych kręgosłupa w przebiegu długotrwającej skoliozy. Poprzez zabiegi jesteśmy w stanie zniwelować siły, które spowodowały rozwój deformacji. Dobrze przeprowadzona terapia uwolni pacjenta od siły sprawczej, która doprowadziła do rozwoju patologii. Dzięki terapii dochodzi do zatrzymania progresu schorzenia i poprawy samopoczucia.

PRZEZ DŁUGI OKRES CZASU SKARŻYŁAM SIĘ NA BÓLE KRĘGOSŁUPA. OSTATNIO BYŁAM NA TZW. BLOKADZIE U ORTOPEDY I BÓL PRZESZEDŁ CAŁKOWICIE. CZY MIMO TO POWINNAM ROZPOCZĄĆ REHABILITACJĘ?

Raczej tak. Blokady mają silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, szybko są w stanie uwolnić nas od bólu, ale z reguły jest to leczenie objawowe. Na zabiegach terapii manualnej poszukiwana jest pierwotna przyczyna stanu zapalnego. Po wykonanej iniekcji warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który pozwoli ustalić co doprowadziło do rozwoju choroby.

PARĘ TYGODNI TEMU ZERWAŁEM WIĘZADŁO KRZYŻOWE PRZEDNIE W KOLANIE. MAM DUŻE OGRANICZENIE ZGIĘCIA I WYPROSTU ORAZ ODCZUWAM BÓL. CZEKAM NA ZABIEG REKONSTRUKCJI. CZY REHABILITACJA PRZEDOPERACYJNA MA SENS?

Oczywiście, uważa się, że rehabilitacja przedoperacyjna w przypadku przerwania więzadła krzyżowego przedniego jest kluczowa do uzyskania pozytywnych efektów leczenia. Badania mówią, że 90% pacjentów, którzy nie mieli pełnego wyprostu w okresie przedoperacyjnym, nie osiągnęli go już w okresie pooperacyjnym. Przed wykonaniem zabiegu rekonstrukcji więzadła, kolano powinno mieć pełny zakres zgięcia i wyprostu oraz nie powinno boleć.

NIEDAWNO USZKODZIŁEM ŁĄKOTKĘ PRZYŚRODKOWĄ W KOLANIE, CZY WYMAGANE JEST OPERACJA?

Niekoniecznie. Bardzo wiele uszkodzonych łąkotek można wyleczyć w sposób zachowawczy, a łąkotka w wyniku dobrze przeprowadzonej rehabilitacji może ulec zrośnięciu. Zawsze powinno się spróbować od leczenia zachowawczego.

CZY PO ZABIEGU TERAPII MANUALNEJ MOGĘ POCZUĆ SIĘ GORZEJ?

Tak i jest to normalne. Przez okres od 2 do 3 dni po zabiegu może pojawić się odczyn, kiedy to pacjenci czują się gorzej. Nie zawsze pojawia się odczyn, jednak jego pojawienie się jest naturalną reakcją organizmu na zmianę napięć tkanek w wyniku terapii. Terapeuta za każdym razem ostrzega pacjenta o możliwości pojawienia się odczynu.

OSTATNIO BORYKAM SIĘ Z PROBLEMAMI FINANSOWYMI I OBAWIAM SIĘ, ŻE KOSZT LECZENIA BĘDZIE DLA MNIE ZA DUŻY. CZY JEST SENS W TAKIM WYPADKU ROZPOCZYNAĆ REHABILITACJĘ?

Jak najbardziej, terapie zawsze dostosowuje się do możliwości finansowych i czasowych pacjenta. Terapia jest elastyczna. Zabiegi manualne nie są wtedy wykonywane zbyt często, ale regularnie. Pacjent zobligowany jest do codziennego wykonywania ćwiczeń w domu lub na sali ćwiczeń, gdzie wstęp dla pacjentów jest bezpłatny.

CZY WYMAGANA JEST REHABILITACJA, A JEŚLI TAK, TO KIEDY JĄ ROZPOCZĄĆ PO SKRĘCENIU STAWU SKOKOWEGO?

Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego jest jak najbardziej wymagana, aby przywrócić mechanikę stawu w najkrótszym możliwym czasie oraz zapobiec powikłaniom skręcenia.
Rehabilitację po skręceniu stawu skokowego należy rozpocząć jak najszybciej, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom w obrębie stawu. Zbyt późne rozpoczęcie rehabilitacji może doprowadzić do zmniejszenia elastyczności tkanek poprzez brak prawidłowej mechaniki stawu oraz pogłębić uraz, a w efekcie wydłuży to czas powrotu do sprawności i może doprowadzić do przeciążeń tkanek kompensujących.

JESTEM PO OPERACJI PALUCHA KOŚLAWEGO. CZY POTRZEBNA JEST REHABILITACJA? DLACZEGO?

Rehabilitacja pooperacyjna palucha koślawego jest wymagana, w celu przywrócenia prawidłowego chodu. Po operacji należy rozluźnić tkanki miękkie, które są napięte i przywrócić prawidłowy zakres ruchomości całej stopy. Dodatkowo niezbędna jest praca z blizną w celu nadania jej elastyczności.

CZY ZESPÓŁ „TRZASKAJĄCEGO BIODRA” WYMAGA REHABILITACJI CZY ZABIEGU OPERACYJNEGO?

Zespół „trzaskającego biodra” jest schorzeniem, w którym pasmo biodrowo-piszczelowe ześlizguje się z krętarza większego, co daje uczucie trzasku.
Rehabilitacja przy tym schorzeniu jest wskazana, a zabieg operacyjny ostatecznością. Przyczyną schorzenia może być nadmierne napięcie pasma biodrowo-piszczelowego, bądź wada postawy. Celem rehabilitacji jest rozluźnienie napiętych tkanek i przywrócenie fizjologicznej mechaniki stawów.

ODCZUWAM BÓL POD STOPĄ W OKOLICY PIĘTY NASILAJĄCY SIĘ RANO, BĄDŹ PO WYSIŁKU. CZY REHABILITACJA MI POMOŻE?

Objawy wskazują na zapalenie rozcięgna podeszwowego, jednakże niezbędna jest diagnostyka w celu potwierdzenia. W zapaleniu rozcięgna podeszwowego rehabilitacja jest wskazana, a terapia manualna przynosi bardzo dobre efekty.

NA CZYM POLEGA REHABILITACJA PO UDARZE?

Rehabilitacja po udarze polega przede wszystkim na przywróceniu wzorców ruchowych, które w przebiegu udaru mogą zaniknąć. Rehabilitacja po udarze mózgu powinna być indywidualnie dopasowana do pacjenta i jego uszkodzeń układu nerwowego. Rehabilitacja po udarze mózgu ma na celu przywrócenie w jak najkrótszym czasie funkcje ruchowe organizmu i samodzielność pacjenta. W rehabilitacji wykorzystuje się terapię manualną, ćwiczenia ruchowe oraz kinezyterapię. Bardzo często w rehabilitacji po udarze mózgu wykorzystuje się metodę PNF, która przynosi zadowalające efekty w rehabilitacji poudarowej.

SKOLIOZA – CZYM JEST I JAKIE JEST POSTĘPOWANIE

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o skoliozach, czym tak na prawdę jest to schorzenie? Potocznie rozumiane jest jako boczne skrzywienie kręgosłupa.
W rzeczywistości jest to jednak zniekształcenie przestrzenne, trójwymiarowa deformacja kręgosłupa. Występuje ona u 2-3% populacji ludzi. Trójwymiarowość ta oznacza, iż kręgosłup skrzywiony jest w trzech płaszczyznach – jest to wygięcie boczne kręgosłupa (płaszczyzna czołowa), skręcenie wzdłuż jego osi (płaszczyzna horyzontalna) oraz wygięcie w przód/tył (płaszczyzna strzałkowa).  Należy jednak pamiętać o tym, iż skolioza nie objawia się jedynie nienaturalnym wygięciem kręgosłupa. Wywiera ona także drastyczny wpływ na narządy wewnętrzne jamy brzusznej i klatki piersiowej – ich ułożenie, napięcie oraz trwałe zmiany osi ruchu a poprzez to, na ich prawidłowe funkcjonowanie.
Jest wiele przyczyn powstawania skoliozy, dlatego na podstawie indywidualnych przypadków określenie ich jest niezmiernie trudne. Pewne obserwacje diagnostyczne wraz z efektami leczenia przy użyciu specyficznych technik terapii manualnej, pozwalają dokładniej wskazać przyczynę powstania skrzywienia kręgosłupa.  Część z nich ma podłoże genetyczne, jednak nie we wszystkich przypadkach czynniki te odgrywają istotną rolę. Jedną z przyczyn jest również nieprawidłowe ułożenie płodu w okresie prenatalnym, co znacząco wpływa na zmiany napięcia w systemie tkanek miękkich w obrębie jamy brzusznej, klatki piersiowej oraz kręgosłupa doprowadzając do zmian w strukturze błon trzewnych, oraz w systemie błon czaszkowo-mózgowych. W niektórych przypadkach skolioza powstaje w wyniku dysbalansu napięcia mięśniowego, w innych natomiast, przeciwnie – dysbalans mięśniowy jest jedynie efektem powstającego skrzywienia.  Niejednokrotnie główną przyczyną deformacji kręgosłupa jestdrastyczne przemieszczenie osi ruchu narządów wewnętrznych znajdujących się poniżej przepony (głównie żołądka i wątroby). Badania wzorców oddechowych wykazały iż dynamika procesu oddychania kształtuje oraz stabilizuje klatkę piersiową. Wszelkie wyraźne zmiany ruchomości narządów wewnętrznych po jednej ze stron będą znacząco wpływały na mechanikę oraz kształt klatki piersiowej powodując zmiany w obrębie przepony oraz płuca po tej samej stronie. Podobna sytuacja ma miejsce  w przypadku występowania ostrych infekcji płuc, doprowadzających do jednostronnych zrostów tkanki łącznej w ścianach klatki piersiowej. W takim przypadku dochodzi do zaburzenia ruchomości  jednego z płuc wywierając  ogromny wpływ na jej późniejszy kształt. Dlatego w terapii manualnej diagnostyka obejmuje badanie obydwu kopuł przepony oraz jej mobilności w stosunku do narządów znajdujących sie pod nią.
W praktyce można stwierdzić, iż występuje przynajmniej jeden powszechny typ skoliozy, który można przypisać do nieprawidłowego ułożenia przestrzennego żołądka w jamie brzusznej. W tym przypadku, do charakterystycznych cech widocznych gołym okiem możemy zaliczyć: zapadnięte plecy w górnej, lewej części lędźwiowego odcinka kręgosłupa zaś powyżej typowe skoliotyczne wygięcie, tak  iż cała górna część ciała jest przesunięta w prawo w stosunku do bioder. W tym przypadku przyczyną skrzywienia jest najprawdopodobniej niekompletne przesunięcie żołądka podczas rozwoju embrionalnego, które powinno zachodzić od lini pośrodkowej ciała w stronę lewą. Żołądek w takim położeniu (pośrodkowym) nie zapewnia wsparcia dla lewej kopuły przepony co doprowadza do jej opadnięcia, przesunięcia śledziony w kierunku czaszki oraz powstania typowego skoliotycznego wygięcia kręgosłupa powyżej. W takim przypadku praca w obrębie powięzi oraz mięśni grzbietu może spowodować destabilizację w obrębie stawów kręgosłupa i pogłębienie istniejącej wady. W przeciwieństwie do tego, techniki wisceralne (praca manualna w obrębie narządów wewnętrznych)  dają zadowalające efekty.
Według ostatnich badań z dziedziny terapii manualnej , zmiany napięcia tkanek zapoczątkowujące powstawanie deformacji kręgosłupa występują już w bardzo wczesnym okresie rozwoju dziecka, kiedy mięśnie są jeszcze bardzo słabo wykształcone. Dzięki temu, techniki diagnostyki manualnej pozwalają na zdiagnozowanie tendencji do powstawania skoliozy jeszcze zanim skrzywienie zacznie być widoczne gołym okiem.
Jak już wcześniej wspomniano skolioza to nie tylko problem w obrębie kręgosłupa, to schorzenie mające ogromny wpływ na pracę i funkcjonowanie wielu narządów i układów organizmu człowieka.  Najpoważniejszymi powikłaniami powstającymi na tle nieleczonej skoliozy są zaburzenia układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego. W wyniku deformacji klatki piersiowej i mostka znacząco spada pojemność tlenowa płuc oraz wydolność mięśnia sercowego, powodując obniżenie ogólnej wydolności organizmu oraz szybszą męczliwość. Mogą pojawić się także powikłania ze strony górnych dróg oddechowych, stany zapalne zatok oraz krtani i płuc, powikłania żołądkowo – jelitowe jak bóle brzucha, niestrawność,wzdęcia i refluks. Z tego względu terapia musi być ukierunkowana na całe ciało – zarówno układ mięśniowy, układ nerwowy, system powięzi i narządy wewnętrzne. Nie jest możliwe uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów leczenia w przypadku skupienia się tylko na jednym z nich.
Rokowania uzależnione są od stopnia skrzywienia kręgosłupa – w przypadku bardzo dużych zmian efekty leczenia metodą terapii manualnej są ograniczone. Dlatego też odpowiednio wczesna diagnostyka i systematyczna terapia jest szczególnie istotna i pozwala na szybką korekcję powstającej wady.
Terapia manualna pozwala na niwelowanie napięć w układzie mięśniowo-powięziowym i skuteczną korekcję skrzywienia, jest podstawową metodą leczenia skoliozy, natomiast ćwiczenia są jedynie ważnym elementem uzupełniajacym tą terapię.
Bobliografia:
Schwind Peter : Fascial and Membrane Technique. Oxford: Churchill Livingstone, 2006. ISBN:9780702036897
Negrini S.,Aulis A.G,Aulisa L,Circo A.B. ,Claude de Mauroy J., DurmalaJ.,Grivas T.B.
et.al.: 2011 SOSORT guidelines: Orthopaedic and Rehabilitation treatment of idiopathic scoliosis during growth. Scoliosis 2012; 7:3: 10.1186/1748-7161-7-3
Trobisch P., Suess O, Schwab F: Idiopathic Scoliosis. Dtsch Arztebl Int 2010; 107(49): 875–84

Modra 86A, 71-220 Szczecin, Polska

©2020 Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Szczecin - Made By Awierianow Patryk