OSTEOPATIA SZCZECIN

Wewnętrzna równowaga organizmu polega na tym, że poszczególne jego części mają ścisły związek z prawidłowością funkcjonowania pozostałych. Z tego powodu każda, najmniejsza nawet dysfunkcja może w krótkim czasie stać się poważną dolegliwością, wywołującą inne – uboczne – zaburzenia. Większość z nas ma tendencję do lekceważenia drobnych przypadłości, które na ogół nie wiążą się ze zbyt dużymi ograniczeniami aktywności. Ale uwagę na nie zwraca osteopatia. 

Skuteczne metody i nowoczesne podejście – osteopatia w Szczecinie
Jako skuteczna metoda leczenia osteopatia opiera się na rzetelnej i drobiazgowej diagnostyce, która w połączeniu z szeroką wiedzą medyczną pozwala wykorzystać bezpieczne i przynoszące szybką ulgę techniki. Podobnie jak w przypadku niektórych szkół nowoczesnej psychologii, osteopatię charakteryzuje holistyczne, czyli całościowe, podejście do Pacjenta. Co to dokładnie oznacza? Otóż nasi specjaliści pracują zgodnie z założeniem, że organizm to coś więcej niż tylko zbiór poszczególnych elementów, przy uwzględnieniu faktu że każdy, najmniejszy nawet szczegół może mieć znaczenie dla funkcjonowania całości ustroju. W związku z tym terapia nie koncentruje się wyłącznie na sprawiającym problem, czy ból obszarze ciała, lecz również z miejscami które wpływają na stan pacjenta z racji swoich powiązań z kłopotliwym miejscem. Podnosi to w znacznym stopniu skuteczność terapii i zapobiega jednocześnie nawrotom dolegliwości dzięki temu, że w procesie terapii bierze się pod uwagę medyczną historię pacjenta oraz wszelkie przebyte urazy.

OSTEOPATIA CZYLI DIAGNOZA I LECZENIE

Specjalista-osteopata proces leczenia przeprowadza ręcznie. Terapia manualna jest ściśle związana z poprzedzającą ją szczegółową diagnostyką, czyli badaniem ruchomości ciała, dokładnym wywiadem z Pacjentem, a jeśli zajdzie taka potrzeba – również z badaniami obrazowymi. Sam proces leczenia uwzględniający przede wszystkim terapię manualną, likwiduje napięcia i przykurcze oraz usprawnia drenaż limfatyczny i żylny. Uruchamia w ten sposób naturalne właściwości organizmu, przede wszystkim zdolność do samoregeneracji.

OSTEOPATIA – CO LECZY KONKRETNIE?

Do konsultacji z osteopatą, a w dalszej kolejności do procesu terapeutycznego kwalifikują między innymi dolegliwości układu kostno-szkieletowego oraz bolączki związane z kręgosłupem. Zasięg i skuteczność działania osteopaty nie kończą się jednak na tych obszarach, jesteśmy w stanie pomóc również Pacjentom ze schorzeniami układu krążenia, układu oddechowego i układu moczowo-płciowego jak również osobom cierpiącym na depresję i zaburzenia psychosomatyczne. Osteopatia jest też skuteczna w przypadku dolegliwości typowych dla kobiet w ciąży oraz przy migrenach, astmie i następstwach pourazowych. Oprócz osób dorosłych, z usług osteopatów mogą korzystać również dzieci – osteopata dziecięcy oferuje pomoc między innymi w przypadku kolek i zaburzeń niektórych odruchów.

OSTEOPATIA – SPECJALIŚCI

Kto to jest osteopata? To terapeuta manualny o dużej wiedzy medycznej i wysokich kwalifikacjach, zorientowany na całościowe spojrzenie na pacjenta, a przy tym świadomy swoich ograniczeń w procesie leczenia. Nie każdy może zostać osteopatą – do posługiwania się takim mianem uprawniony jest wyłącznie fizjoterapeuta lub lekarz, czyli profesjonalista o stosownej wiedzy medycznej, certyfikowany szeregiem ukończonych szkoleń specjalistycznych.
Zakres działania osteopaty nie ogranicza się wyłącznie do badania dotykiem (tzw. badania palpacyjnego), diagnozy i terapii problemów dotykających Pacjentów. Do kompetencji wykwalifikowanego specjalisty należy również poradnictwo w zakresie profilaktyki, diety i zdrowego trybu życia. Rady udzielane Pacjentom pozwalają unikać kłopotów ze zdrowiem w przyszłości, natomiast terapia prowadzona w sposób holistyczny może w przypadku niektórych problemów pomóc w uniknięciu interwencji chirurgicznej, albo leczenia farmakologicznego, czasem zaś stanowi uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia.

W jakich problemach interwencja osteopaty może przynieść dobre efekty? Dobry specjalista będzie w stanie zając się leczeniem:

 • stawów skroniowo-żuchwowych (między innymi ograniczenie rozwarcia ust, bólu okolicy ucha)

 • kręgosłupa (między innymi neuralgie, rwa udowa, rwa kulszowa, rwa ramienna)

 • miednicy (między innymi bóle pachwiny, kości ogonowej, spojenia łonowego, pośladka)

 • stawów kończyn dolnych i górnych (między innymi zespołu rzepkowo-udowego, bolesnego barku- PHS, łokieć tenisisty, bóle biodra, i inne)

 • patologii uciskowych (takich jak zespół cieśni nadgarstka)

 • przeciążeń i naderwań mięśniowo-powięziowych

 • objawów związanych z przepukliną rozworu przełykowego (takich hak zgaga, czy palenie w przełyku)

 • bólów głowy i szyi (np. migrenowych i napięciowych)

 • funkcjonalnych zaburzeń przewodu pokarmowego (między innymi zespołu jelita drażliwego, wzdęć, efektów zatruć i infekcji)

 • schorzeń charakterystycznych dla kobiet w ciąży i kobiet po porodzie (takich jak między innymi bóle stawów obwodowych i kręgosłupa, bóle stawów miednicy, bóle blizn)

 • schorzeń charakterystycznych dla niemowląt i noworodków, także po ciężkich porodach (między innymi nieustający płacz i niepokój, kolki, kręcze szyi, asymetrie w obrębie ciała i głowy, ulewania, zaburzenia ssania).

Powyższe wyszczególnienie pokazuje że osteopata musi być wysoko kwalifikowanym specjalistą z dokładnym przygotowaniem ogólnomedycznym. Duża skuteczność leczenia wielu zaburzeń funkcjonalnych wynika z profesjonalnego poziomu umiejętności diagnostycznych i trafnych identyfikacji schorzeń strukturalnych oraz uszkodzeń wymagających innego leczenia specjalistycznego, bądź konsultacji. Do tego osteopata musi gwarantować bezpieczeństwo terapii i związany z nim komfort Pacjenta.

Modra 86A, 71-220 Szczecin, Polska

©2020 Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Szczecin - Made By Awierianow Patryk