Kto wyleczy bóle pleców – neurolog, czy ortopeda?

Aktualizacja: 14 paź 2020

Kiedy zdrowie zaczyna się psuć pojawia się dylemat, do jakiego specjalisty należy się zgłosić. Widać to szczególnie na przykładzie bólu w obrębie kręgosłupa, częstej przypadłości zarówno u osób pracujących fizycznie jak i spędzających dzień pracy przed komputerem. Jeśli chodzi o diagnostykę i leczenie – w grę wchodzi interwencja ortopedy, fizjoterapeuty, neurologa i neurochirurga. Jak więc postąpić?


Bóle w obrębie kręgosłupa, czy mówiąc potocznie – bóle pleców – mogą przytrafić się każdemu. Nie ma znaczenia, czy spędza się cały dzień przed monitorem komputera, czy wykonuje ciężkie fizyczne prace na budowie. W chwili gdy pojawi się dolegliwość, wszystko zdaje się zależeć od jej natężenia. Ból słaby, albo krótkotrwały bywa lekceważony. Silny wywołuje lęk i niepewność – nie wiemy co jest przyczyną bólu, nie wiemy jakie ma on znaczenie dla naszej przyszłości, kariery zawodowej i rodziny, nie wiemy do którego specjalisty się zgłosić.


Ból kręgosłupa – do jakiego lekarza najpierw?

Pojawia się ból kręgosłupa, ale nie wiemy co jest jego przyczyną dlatego nie wiemy do jakiego lekarza się zgłosić. Kręgosłup to poważna sprawa, może więc powinien się nim zająć ortopeda? A może neurolog, czy neurochirurg? System opieki zdrowotnej w Polsce jest jednak tak skonstruowany, żeby uniknąć podobnych dylematów. Leczenie specjalistyczne poprzedza wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – specjalisty medycyny rodzinnej, medyka podstawowej opieki zdrowotnej. Wszelkie dolegliwości, a więc i ból pleców, zgłasza się najpierw swojemu lekarzowi, w przychodni do której się zapisaliśmy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarz przeprowadza dokładny wywiad medyczny, sprawdza przebyte choroby, rodzaj wykonywanej pracy, przebyte urazy i niedawne zabiegi. Potem skieruje na badania, a na podstawie ich wyników podejmie decyzję o skierowaniu do ortopedy, neurologa, albo neurochirurga. Może też zasugerować medykowi, do którego kieruje pacjenta wykonanie dodatkowych badań, które mogą przyspieszyć kolejne etapy leczenia, np. prześwietlenie kręgosłupa.


Ortopedia w leczeniu kręgosłupa

Ból pleców zgłoszony lekarzowi pierwszego kontaktu najczęściej oznacza skierowanie do ortopedy. Interwencja tego specjalisty jest wskazana szczególnie w przypadkach urazów kręgosłupa, dodatkowo ortopeda leczy zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne, zakażenia i wady postawy. Jeśli chodzi o szczegóły, przedmiotem praktyki ortopedy są stenozy kanału kręgowego, dyskopatie, przepukliny dyskowe, czy choroba Scheuermana – wszystkie te zaburzenia skutkują bólem, toteż możliwe że dyskomfort na jaki uskarżamy się lekarzowi pierwszego kontaktu jest symptomem któregoś z nich. Ortopeda zajmuje się również wadami postawy takimi jak skolioza, lordoza, czy kifoza. Leczenie w ortopedii polega na metodach zachowawczych, zabiegach chirurgicznych i farmakologii, bardzo często pacjenci gabinetów ortopedycznych są kierowani na fizjoterapię. Jeśli specjalista podczas diagnozowania, albo później podczas leczenia będzie mieć jakiekolwiek wątpliwości co do stanu pacjenta, wówczas zleca dalsze badania, na ogół tomografię, ultrasonografię, rezonans, albo RTG kręgosłupa.

Schorzenia kręgosłupa – interwencja neurologa

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej do którego zgłosimy się z bólem pleców może wystawić skierowanie do neurologa. Za taką decyzją stoją zwykle objawy związane z funkcjonowaniem układu nerwowego. W wielu przypadkach neurolog jest trzecim medykiem– po lekarzu pierwszego kontaktu i po ortopedzie – do którego trafia pacjent, często też zajmuje się przypadkami zgłoszonymi przez fizjoterapeutów. Należą do nich przede wszystkim zaburzenia ortopedyczne wywołujące choroby neurologiczne. Na przykład w przebiegu dyskopatii uszkodzony krążek międzykręgowy może wywierać ucisk na nerwy co skutkuje takimi schorzeniami jak rwa barkowa, albo rwa kulszowa. Neurolog diagnozuje stopień uszkodzenia nerwu i określa typ leczenia, jaki może go zregenerować. Często dzieje się to na drodze farmakoterapii, opartej na lekach przeciwbólowych, neuro-modulujących, antydepresantach i lekach przeciwzapalnych. W zależności od powodzenia regeneracji neurolog skieruje pacjenta do rehabilitanta, lub fizjoterapeuty, w poważniejszych przypadkach w grę może wchodzić interwencja chirurga oraz neurochirurga.


587 wyświetlenia0 komentarz
 

Modra 86A, 71-220 Szczecin, Polska

©2020 Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Szczecin - Made By Awierianow Patryk